Domov / Blog

Čo je pamäťová pena? Ako sa na nej spí?

Čo je pamäťová pena? Ako sa na nej spí?

Čo je pamäťová pena? Ako sa na nej spí?

Dôležitým kritériom garantujúcim kvalitu spánku je nielen počet hodín strávených v posteli, ale aj typ matraca. Medzi najkvalitnejšie matrace patria tie z pamäťovej peny. Prečo pamäťová pena patrí medzi to najlepšie, čo na trhu je?

Čo je pamäťová pena?

Pamäťová pena je penový materiál vyrobený z polyméru zvaného polyuretán. Je to mäkký a veľmi odolný materiál, ktorý prispôsobuje tvar vášmu telu a jeho teplote. Vďaka týmto vlastnostiam sa rýchlo stala obľúbeným a vyhľadávaným materiálom, ktorý sa využíva najmä pri výrobe matracov a anatomických vankúšov.

Má viacero pomenovaní: lenivá pena, visco pena, viskoelastická pena, viskózno-elastická pena, termoaktívna alebo kozmická pena. Ale najrýchlejšie ju spoznáte podľa jej charakteristickej vlastnosti – keď si na ňu ľahnete, „obalí vás“.

Ako sa spí na pamäťovej pene?

Aký je to pocit? Spí sa na nej dobre? Zvyknete si sa ňu? Už ste asi počuli rôzne názory. Ako to teda je?

Matrace z pamäťovej peny odporúčame všetkými desiatimi. Pamäťová pena je príjemná na dotyk. Spánok na nej je veľmi pohodlný. Budete sa cítiť ako v bavlnke a zažijete akoby „beztiažový stav“. Vďaka optimálnej opore chrbtice sa menej otáčate a to znižuje mikro-zobudenia. Ráno sa potom prebudíte oddýchnutí a plní energie do nového dňa.

História pamäťovej peny

Tento typ peny existuje už desiatky rokov. Pamäťová pena bola vyvinutá v roku 1966 Národným úradom pre letectvo a vesmír (NASA). Astronautom mala zaistiť bezpečnosť počas štartov a odľahčiť ich telá od priveľkého tlaku pri štarte do vesmíru. Vyrábali sa z nej bezpečnostné pásy a postroje, aby astronauti pri turbulenciách čo najľahšie absorbovali nárazy.

Oproti prírodným materiálom má veľa výhod. V prírode neexistuje materiál, ktorý by sa vlastnosťami dokázal priblížiť pamäťovej pene. Netrvalo dlho a niektoré odvetvia si uvedomili potenciál tohto materiálu. Pamäťová pena sa začala používať pri liečení pacientov s preležaninami a pre väčší komfort pacientov na invalidných vozíčkoch.Napokon však bola pamäťová pena v roku 1992 predaná americkej spoločnosti. Práve od tohto momentu sa začína písať história využívania pamäťovej peny na výrobu matracov (a vankúšov).

Kvalitný matrac vyrobený z pamäťovej peny

Vlastnosti pamäťovej peny

Jej vlastnosti sú kombináciu tzv. viskozity a elasticity.

Viskozita – vďaka tejto vlastnosti sa pamäťová pena pri pôsobení tlaku pohybuje pomaly a neochotne. Je to niečo podobné, ako keď si na chlieb natierate med. 

Elasticita – zapríčiňuje napínanie sa a zmeny tvaru, pričom materiál sa vždy vracia do pôvodnej polohy.

Kombinácia viskozity s elasticitou spôsobuje, že sa na matraci z pamäťovej peny budete cítiť, akoby ste spali na mäkučkom nadýchanom obláčiku. Keď vstanete z postele, pamäťová pena sa zmenou tlaku vráti do pôvodného stavu.

Vďačnou vlastnosťou pamäťovej peny je jej otvorená a vzdušná štruktúra. Otvorená guľôčková štruktúra lenivej peny umožňuje odparovanie vlhkosti a reguláciu tepla.

Zároveň má pamäťová pena trvácnu a elastickú štruktúru. Vďaka tomu si udržuje svoju pružnosť a elasticitu počas celej svojej životnosti.

Z týchto vlastností vyplývajú isté výhody a nevýhody. Prečítajte si o nich.

Výhody pamäťovej peny

Pamäťová pena má veľa výhod, ktorým sa nemôže rovnať žiaden iný materiál. Väčšinou keď niekto vyskúša matrac z pamäťovej peny, už si nevie predstaviť spať na inom matraci. 🙂

  1. Uľaví vám od bolesti

Jedným z najväčších benefitov pamäťovej peny je jej pomoc pri bolestiach. Ocenia to najmä ľudia trpiaci bolesťami chrbta alebo artritídou, teda zápalom kĺbov. Mnohí naši zákazníci po výmene matraca tvrdili, že bolesti tela zmizli.

2. Nevytvára protitlak na telo

Vďaka viskoelasticite – prispôsobovaniu sa tlakovým bodom a teplote ležiaceho sa znižuje tlak na body, ktoré sú najviac zaťažované: krk, boky, kolená, členky a plecia. Výsledkom je väčšie pohodlie.

3. Prispôsobí sa všetkým polohám spánku

Pamäťová pena nerozlišuje ideálnu polohu spánku. Jej vlastnosti účinkujú v každej polohe. Pri bočnej polohe tela počas spánku podporí vaše boky a plecia, v prípade spánku na chrbte dostávajú podporu vaše bedrá.

4. Znižuje otočenia spiaceho

Na taštičkovom a pružinovom matraci cítiť každé otočenie vášho partnera. Avšak pamäťová pena izoluje pohyb tak kvalitne, že pri jeho otočeniach nepocítite takmer žiadne pohyby a zvuky. Preto sú pre páry vhodné matrace z pamäťovej peny.

Zároveň sa znižujú aj vaše otočenia, vďaka čomu sa budeme menej často zobúdzať a spánok bude lepší.

5. Je hypoalergénna

Pamäťová pena je nehostinným miestom pre baktérie a roztoče, v ktorom sa zvyčajne neusádzajú a nemnožia. Alergické prejavy počas spánku budú utlmené. Vďaka tomu pôsobí antialergicky a je vhodná pre ľudí trpiacich alergiami.

Pamäťová pena: materiál, ktorý sa prispôsobuje tlaku a teplote tela

Nevýhody pamäťovej peny

Výhody pamäťovej peny vysoko prevyšujú jej nevýhody. Napriek tomu by ste mali myslieť na dva základné fakty, z ktorých môžete byť nepríjemne prekvapení.

1. Počiatočný zápach

Ak je matrac lepený a zložený z viacerých vrstiev pien, na začiatku budete pravdepodobne zaskočení špecifickým zápachom pamäťovej peny. Je pravda, že takýto matrac páchne, ale len pár dní. Zápach zmizne veľmi rýchlo. Urýchliť to viete pravidelným vetraním spálne.

Pri matracoch, ktoré lepené nie sú (hlavne detské matrace) žiaden zápach cítiť nie je.

2. Zvyknúť si môže trvať dlho

Ľudia, ktorí celé roky ležali na taštičkových alebo pružinových matracoch, si po kúpe matracov z pamäťovej peny ťažšie zvykajú. Sťažujú sa, že matrac nemá správnu tuhosť a že ráno sa zobúdzajú dolámaní.

Dobrá správa je, že po pár dňoch sa to zmení. Telo si následne zvykne na nové lôžko a vy pocítite dokonalé pohodlie.

Ak chcete dopriať svojmu telu kvalitný a komfortný spánok, kvalitná pamäťová pena vo vašom matraci je ideálnym riešením. Odporúčame matrace Bärige VISCO alebo Bärige Columbia