Domov / Blog

Často kladené otázky

Často kladené otázky

Časté otázky o matracoch

Pri výbere nového matraca sme všetci tak trochu stratení – nie je to totiž niečo, čo robíme každý deň. Ak poznáte všetky aspekty výberu matraca, jeho kúpa bude jednoduchá.

Preto sme pre vás pripravili časté otázky. Námety sme čerpali najmä z otázok našich zákazníkov. Veríme, že budeme užitočným sprievodcom pri výbere nového matraca.

Prečo je matrac dôležitý?

Matrac nie sú ponožky, ktoré si vymieňame každý deň. Spánok je veľmi dôležitou súčasťou našej existencie. Na matrac sa pozerajte ako na spoločníka približne na 10 rokov svojho života. Dobrý matrac patrí k najlepším investíciám, aké môžete urobiť. Čím kvalitnejší, tým lepší spánok a viac príjemných dní.

Väčšina z nás si to uvedomuje. Keď však príde čas investovať, začíname akosi váhať: Naozaj sa to oplatí?

Vďaka spánku na kvalitnom matraci telo načerpá nové sily a vy budete plní energie, zlepší sa vaše zdravie, vzťahy, produktivita, zmiznú bolesti, ak chrbát bolí, a začnete sa cítiť podstatne lepšie.

Ako kupovať matrac?

Pri výbere matraca si uvedomte, že ho nekupujete na 2 roky, ale že bude vaším spoločníkom ďalších 8 – 10 rokov! Poctivo si naštudujte všetky klady a zápory daného matraca – či vám vyhovuje, hustota peny, snímateľný poťah, priedušnosť, pýtajte sa na certifikáty. Doprajte si čas a zvážte každý dôležitý aspekt. Rozhodnutie o výbere matraca bude mať citeľný dosah na váš život.

Podľa čoho si vyberať nový matrac?

Vyberte si nový matrac po posúdení týchto faktorov:

 1. Či matrac rieši váš problém so spánkom: pomôže vám matrac s tým, kvôli čomu ste začali hľadať
  nový?
 2. Referencie a odporúčania: čo hovoria na matrac, značku a e-shop vaši známi a iní nakupujúci?
 3. Tuhosť matraca: je pre vás lepší mäkký alebo tvrdý matrac?
 4. Hustota peny a životnosť: je vyrobený z pien s vysokou hustotou?
 5. Cena: aký je váš rozpočet a aký výkon očakávate?
 6. Rozmery: aký veľký matrac potrebujete?
 7. Materiál v jadre a technológia: z čoho a akou technológiou je vyrobený?
 8. Priedušnosť matraca: ako dobre cez matrac cirkuluje vzduch?
 9. Snímateľnosť a prateľnosť poťahu: takýto poťah by už dnes mal byť samozrejmosť!
 10. Certifikáty: má matrac certifikáty, ktoré verifikujú jeho kvalitu?

Nie vždy treba dokonale zvážiť každý faktor. Relevantné pre vás môžu byť 2-3 a už podľa nich sa dá urobiť kvalifikované rozhodnutie.

Viac informácií o výbere matraca sa dozviete v kompletnom nákupnom sprievodcovi 2020.

Výber detských matracoch je dosť špecifický. Veľa vecí, ktoré platia u dospelých, sú u deti iné. Preto sme vytvorili návod, ako vybrať matrac pre deti.

Je pre mňa lepší tvrdý alebo mäkký matrac?

Tuhosť matraca je kľúčový aspekt pri výbere. Obyčajne je to to najdôležitejšie, od čoho závisí kvalita spánku a zážitok s matracom.

Vhodná tvrdosť závisí od telesnej hmotnosti človeka, osobných preferencií, polohy v spánku a veku.

Osobné preferencie: Ak radi spíte na tvrdšom, zvoľte si tvrdší matrac – a naopak.

Telesná hmotnosť: Pre ľudí s vyššou hmotnosťou sú vhodné tvrdšie matrace a pre ľudí s nižšou hmotnosťou mäkšie matrace. Preto ženy radšej ležia na mäkkých matracoch a muži na tvrdších.

Poloha v spánku: Ak spávate na bruchu alebo chrbte, zvoľte si tvrdší matrac. Pri spánku na boku je lepší mäkší matrac.

Vek: Pre deti sú dobré stredne tvrdé matrace. Starší ľudia ocenia mäkšie matrace.

Zdravotné problémy: Pri bolestiach chrbta platí čím mäkší matrac, tým lepšie.

Môžem si vaše matrace vyskúšať osobne?

Áno, môžete, v našej kamennej predajni INNOVAMENTO, ktorú nájdete na Peknej ceste č. 5 v Bratislave-Rači. Pozrite si mapu a kontaktné údaje.

Aký matrac je dobrý na boľavý chrbát?

Trpíte akútnymi, až neuveriteľnými bolesťami chrbta? Bolia vás kríže, krčná chrbtica, krk, svaly a ste unavení? Jediné, čo chcete, je tú bolesť aspoň zmierniť…

Eliminujte akútnu bolesť chrbta so strečujúcim matracom Magnistretch proti bolesti chrbta. Je to matrac, ktorý robí v spánku strečing. Jemne naťahuje chrbticu chrbtové svaly. Vďaka tomu pomáha pri bolestiach chrbtice.

Manželka nášho kolegu mala veľké problémy s chrbtom. Chodila k chiropraktikom, doktorom, chirurgom, no nechcela uveriť, že Magnistretch jej vie pomôcť. Nakoniec tomu dala šancu a po niekoľkých mesiacoch bolesti chrbta zmizli.

Náš zákazník z Bratislavy mal vážne problémy s chrbtom, ale po pár týždňoch ležania na matraci Magnistretch Sport 9 bolesti zmizli. Ďalší zákazník dokonca mal ísť na operáciu, ale po pol roku nám syn prišiel povedať, že na operáciu ísť nemusí.

Ak vás sužujú bolesti chrbta, neváhajte a vyskúšajte strečujúce matrace.

Aké matrace sú vhodné pre deti?

Pri matracoch do detských postieľok sú dôležité tri veci. Matrac poskytuje rýchlo sa vyvíjajúcej detskej chrbtici oporu. Pre dieťa by nikdy nemal byť príliš krátky, pretože potom vzniká isté riziko nesprávneho vývinu chrbtice.

Druhým kritériom je tvrdosť. Mäkký matrac rozhodne nie je vhodný pre deti. Detská chrbtica sa potom neprirodzene ohýba, čo spôsobuje nesprávny vývoj až deformácie, ktoré sa môžu s dieťaťom vliecť celý život. Deti by mali ležať na stredne tvrdých matracoch.

Tretí a najdôležitejší faktor je ochrana proti syndrómu náhleho úmrtia. Je to hrozná diagnóza, ktorú lekári stanovia, žiaľ, až keď je neskoro. Našťastie sa tomu dá predísť: cez naše hyperpriedušné matrace vie dieťatko dýchať, aj keď do matraca v spánku na bruchu zaborí hlavičku. Pozrite si matrace pre deti Fiaba 5 a Happy Kids.

Aký matrac je vhodný pre alergika?

Vyslovene antialergický matrac odpudzujúci roztoče neexistuje. Sú matrace a poťahy, ktoré sú lepšie pre alergikov. Takéto matrace sú vyrobené z pien s vyšším antibakteriálnym efektom, obsahujú strieborné čiastočky a majú dierované jadro, ktoré zlepšuje priedušnosť a odvetrávanie. Poťahy pre alergikov znižujú vlhkosť, čím vytvárajú prostredie, v ktorom roztoče neprežijú. Pozrite si matrace Blue Medic a Blue Medic Visco.

To najdôležitejšie pre alergikov je to, s čím sú v priamom kontakte – poťah, vankúš, perina a posteľná bielizeň. Hlavne tieto veci majú byť protialergické a pravidelne čistené.

Chcem zvýšiť kvalitu spánku. Aký matrac kúpiť?

Vyberte si matrace, ktoré sú určené na zvýšenie kvality spánku. Vďaka nim budete mať plnohodnotný a výdatný spánok. Budete dobre spať. Ráno sa zobudíte oddýchnutí a plní energie. Pozrite si matrace na kvalitný spánok.

Koľko by som mal zaplatiť za matrac?

Spánok je významnou súčasťou vášho života, trávite ním až jeho tretinu. Kvalita spánku má priamy vplyv na energiu počas dňa, zdravie, bolesti, produktivitu a kvalitu medziľudských vzťahov. Nenechajte sa zlákať nízkou cenou. Ak kúpite akciový matrac do 100 eur v nejakom obchode, je vysoko pravdepodobné, že elasticitu a komfort stratí najviac do roka. A hneď môžete riešiť nový nákup.

Pri lacnom matraci v predajni zistíte, že je vyrobený z priesvitnej PUR peny s veľmi nízkou hustotou, je vysoký 14 cm, nemá snímateľný poťah, nie je ventilačný a chytí pleseň. Jednoducho lacný matrac nespĺňa potrebné kritériá na to, aby bol kvalitný – či už použitými penami, alebo poťahom. Kvalitný materiál použitý v kvalitných matracoch sa cenou obísť nijako nedá.

Ako veľmi je pre vás dôležitý kvalitný spánok? Ako veľmi nenávidíte tú bolesť chrbta? Kúpu matraca vnímajte ako investíciu do seba. Investujte do kvality = investujte do seba.

Pozrime sa na nákup cez čísla. Matrac v hodnote 1 000 eur delené 365 dní = 2,73 eura na deň. Pri životnosti 5 rokov to je 0,54 eura na deň. Prijali by ste ponuku byť zdravší, eliminovať (utlmiť) zdravotné ťažkosti a vyhnúť sa rehabilitáciám za 54 centov denne?

Aký matrac si teda kúpiť? Kúpte si ten najlepší, aký si môžete dovoliť, a nebudete ľutovať!

Existuje matrac, ktorý by obmedzoval chrápanie?

Nie, matrac proti chrápaniu zatiaľ neexistuje.

Aký rozmer matraca potrebujem?

Správny rozmer matraca je taký, ktorý je prispôsobený vašej výške. Ideálny matrac má mať dĺžku podľa základného vzorca: vaša výška + 20 cm.

Štandardná šírka matraca je 80 alebo 90 cm, ale je len na vás, pre akú šírku matraca sa rozhodnete. Ani pre výšku nie je univerzálne pravidlo. Nízke matrace bývajú príliš tvrdé a vysoké matrace zase mäkké, ale, samozrejme, nemusí to tak byť.

Po akom dlhom čase si môžem byť istý, že mi matrac vyhovuje?

Nezľaknite sa, ak prvá noc na novom matraci nebude príjemná. Vášmu telu chvíľu potrvá (10 – 20 dní), kým si zvykne na nový matrac.

Po akom čase by som mal matrac vymeniť?

Podľa lekárskych odporúčaní je žiaduce vymeniť matrac po 8 – 10 rokoch používania (záleží, ako sa o matrac staráte). Po dlhom čase používania vzniká nehygienické prostredie a matrac stráca svoje zdravotné kvality.

Ak ste svoj terajší matrac kúpili pred viac než ôsmimi rokmi, staráte sa oň dostatočne a záruka na jadro je 15 rokov, tak ho nemusíte po 8 rokoch vyhadzovať. 🙂 Ale ak ste si vedomí, že ste matracu za 8 rokov veľa pozornosti nevenovali, tak vám odporúčame kúpiť si nový.

Vybrať si na manželskú posteľ veľký matrac, alebo dva malé?

Ak má váš partner radšej podstatne mäkší alebo tvrdší matrac než vy, každý môže mať na svojej strane inú tuhosť. Ženy zvyčajne radšej spia na mäkších matracoch a muži na tvrdších. Matrac pre páry sa hodí aj vtedy, ak je medzi partnermi veľký rozdiel vo váhe.

Do manželskej postele môžete dať dva samostatné matrace alebo matrac pre páry zložený z dvoch častí (duálny komfort). Matrace s duálnym komfortom sú napr. Comfort Dual 9 FIRM alebo Armonia.

Viac informácií o výbere matraca sa dozviete v návode ako vybrať matrac.