Domov / Blog

Ako vybrať matrac pre dieťatko?

Ako vybrať matrac pre dieťatko?

Ako vybrať matrac pre dieťatko?

Vybrať správny matrac pre dieťatko nie je také ľahké, ale žiadny rodič tomu neujde. Každé dieťa je iné a pri matracoch je veľa vecí, ktoré treba zvážiť. Preto sme pripravili návod, ako vyberať matrac pre deti.

Ak práve rozmýšľate nad kúpou matraca do postieľky a v hlave vám víri mnoho otázok, prečítajte si náš návod, na čo dbať pri výbere detského matraca. Je detailný a spracovaný odborníkom na matrace. Odporúčame návodu venovať viac času a priebežne sa k nemu vracať.

Čerpali sme z našich viac ako 7-ročných skúseností s predajom matracov a veríme, že vám ozrejmíme problematiku detských matracov.

Najvýznamnejšiu úlohu pri voľbe detského matraca zohráva vek našich najmenších. Preto sme tento návod rozdelili podľa štyroch vekových skupín: bábätká 0 – 3 roky, predškoláci 3 – 6 rokov, starší predškoláci 6 – 12 rokov, adolescenti 12 – 18 rokov.

Hoci sme e-shop, návod sme písali s maximálnou objektivitou. Píšeme v ňom aj o druhoch a výhodách produktov, ktoré sami v ponuke nemáme. Veríme, že oceníte naše úsilie.

Aký matrac vybrať do postieľky? (deti 0 – 3 roky)

Do prvej kategórie patria detské matrace do postieľky, pre bábätká, dojčatá, batoľatá. Výber matraca do postieľky môže na prvý pohľad vyzerať ako jasná vec, ale pozor. Hoci v ňom bábo trávi dosť času „len do troch rokov“ a rýchlo z neho vyrastie, práve toto je kľúčové obdobie pre zdravý fyzický vývin a formovanie chrbtice dieťatka.

Kvalitný matrac je kľúč k správnemu vývinu telíčka. Zlý matrac nenávratne poškodí rastúcu detskú chrbticu.

Identifikovali sme 8 faktorov výberu matracov do postieľky:

Než si to prejdeme detailne, mali by ste vedieť, že najdôležitejšie faktory sú prvé dva, avšak ani ostatné neradno zanedbať.

1 – Optimálna opora detskému telíčku

Matrac do postieľky by mal spĺňať vysoké štandardy a viaceré faktory, ktoré sú dôležité pri výbere. V prvom rade musí držať chrbticu bábätka, poskytnúť jej dobrú oporu a umožniť správny vývin.

U nás v Bärige rozhodne nezastávame názor, že si netreba lámať hlavu s matracom pre bábo, lebo na ňom bude ležať iba dva-tri rôčky. V postieľke trávi minimálne polovicu dňa, na začiatku aj 16 hodín denne, takže doň odporúčame zainvestovať. Zdravie dieťatka je na nezaplatenie.

Prínos kvalitného detského matraca je hlavne v tom, že umožní správny vývin chrbtice a správny rast. V tomto období sa celé telíčko ešte vyvíja. Vďaka dobrému matracu sa bábo vyvinie, tak ako má, a nebude mať problémy s chrbticou, ktoré by sa s ním mohli vliecť po celý život (skolióza chrbtice…).

Aké matrace poskytujú bábätku optimálnu oporu?

Najlepšou voľbou sú matrace strednej tuhosti. Krehký a formujúci sa detský chrbát potrebuje stredne tuhý, až tuhší matrac, ktorý zabezpečí vášmu drobčekovi zdravý spánok. Tuhší je u detí vždy lepší ako mäkší.

Matrac v postieľke nesmie byť príliš mäkký a tenký. Mäkký matrac by mohol škodiť pri vývoji chrbtice a kostí. Naopak, príliš tuhý matrac môže spôsobovať preležaniny a otlaky. S tvrdosťou to nepreháňajte. Preto pri výbere detského matraca vždy pozerajte na tuhosť a vyberajte stredne tvrdý.

Jednotná stupnica neexistuje

Každý výrobca označuje tuhosti iným spôsobom a používa vlastnú stupnicu. Nad uvádzanými stupňami tuhosti sa je nutné zamyslieť dopredu, prípadne sa informovať u predajcu.

Detský matrac

2 – Prevencia náhleho úmrtia

Nedá vám syndróm náhleho úmrtia dojčaťa, ku ktorému dochádza v spánku, spávať? Máte strach z toho, že sa to môže stať? Je to hrozná diagnóza, ktorú lekári stanovia, žiaľ, až keď je neskoro. K SIDS našťastie nedochádza často, lenže aj naoko zdravému dieťatku sa môže stať to najhoršie a mamička o tom ani nemusí vedieť…

Vedeli ste, že vďaka výskumu a špeciálnym matracom viete minimalizovať riziko syndrómu náhleho úmrtia (odborne tzv. sudden infant death syndrome, SIDS)?

Naozaj to je možné. Na trhu už sú také detské matrace a sú cenovo dostupné napr. matrac Fiaba 5 Plus  

Hoci je len veľmi nízka šanca, že dôjde k najhoršiemu, podľa nás sa aj tak oplatí investovať do prevencie a veľkú časť toho rizika eliminovať. Je to naozaj to najhoršie, k čomu by mohlo dôjsť.

Hyperpriedušné detské matrace

Predchádzať syndrómu náhleho úmrtia umožňujú hyperpriedušné detské matrace, cez ktoré bude vaše dieťatko môcť dýchať, aj keď do matraca v spánku na brušku zaborí hlavičku napr. matrac Happy Kids 

Mimoriadnu priedušnosť zabezpečuje hyperpriedušná pena so špeciálnym 3D lemom pre ľahké dýchanie dieťatka. Toto zaisťuje, že vie dýchať aj s hlavičkou zaborenou do matraca.

Výber matracov do detskej postielky

Matrace pre deti

Niektoré matrace pre deti sú vybavené antibakteriálnymi vlastnosťami, ktoré pomáhajú eliminovať baktérie a alergény.

K matracu môžete zakúpiť monitor dychu, čo je prístroj, ktorý monitoruje respiračnú aktivitu dieťatka a odhaľuje rizikové zníženie frekvencie jeho nádychov. Vie teda veľmi spoľahlivo odhaliť zástavu dychu u najmenších a zalarmovať rodiča. Zväčša má formu podložky, ktorá sa kladie pod matrac.


Detský matrac Fiaba 5 Plus

Do postieľky odporúčame matrac Fiaba 5 Plus. Jeho výhody sú, že je hyperpriedušný a predchádza náhlemu úmrtiu, je vyrobený zo studenej HR peny bez lepidiel a je maximálne komfortný. Ako bonus slúži krásny dizajnový poťah s detskými šľapami.

Zobraziť produkt

3 – Správne rozmery

Matrac do postieľky musí mať správne rozmery. Pred kúpou matraca pre dieťa je potrebné postieľku zmerať. Matrac do nej musí presne zapasovať. Medzera medzi matracom a okrajom detskej postieľky by nemala byť nikdy širšia ako 3 cm.

Ak do medzery viete strčiť dva prsty, matrac je malý a vystavujete svojho potomka bezpečnostnému riziku, že si medzi priečkami a matracom zakliesni ruku a nohu a zraní sa.

Väčšina matracov do postieľky má štandardné rozmery 60×120 cm alebo 70×140 cm. Existujú aj menej štandardné rozmery matracov, ale je to iba marketingový ťah niektorých výrobcov, aby si u nich zákazník kúpil spolu s postieľkou aj matrac :). Aj matrace pre predškolákov (3 – 6 rokov) sú menšie ako obyčajné matrace. Ak sa stretnete s inými rozmermi, pravdepodobne ide o atypický matrac vyrobený na mieru.

V prípade, že máte väčšiu alebo menšiu postieľku, než sú štandardné rozmery, odporúčame dať si vyrobiť matrac na mieru alebo kúpiť postieľku štandardných rozmerov.

Detský matrac by nemal byť príliš nízky, ani príliš vysoký. Optimálna výška matraca pre dieťa je 6 – 12 cm. Takýto matrac poskytuje dostatočný komfort a oporu a zároveň dobre funguje s monitorom dychu.

Výška matraca má negatíva aj pozitíva. Pri vyšších matracoch je potrebné počítať s tým, že monitory s nimi môžu reagovať horšie. No na druhej strane výška vášmu potomkovi zvyšuje komfort v spánku. A aj vy budete mať viac pokoja. 🙂

4 – Certifikáty kvality, referencie a odporúčania

Vybrať detský matrac je rozhodnutie, ktoré ovplyvňuje zdravý rast a vývoj dieťaťa. Kvalitným rozhodovacím kritériom sú hodnotenia zákazníkov a odporúčania od vašich známych.

Ak vám vaša známa odporúča konkrétny matrac alebo sa doslova nájdete v nejakej referencii, možno ste práve našli matrac pre svojho drobca.

Malé deti sú mimoriadne citlivé, kupujte preto len matrace s certifikátmi kvality a neškodnosti. Snažte sa vybrať hlavne certifikovaný matrac. Kvalitný, zdravotný a ortopedický spoznáte podľa toho, že jeho výrobca alebo daný matrac sú certifikovaní.

Certifikáty zaručujú, že matrac je schopný splniť to, čo predajca sľubuje – a to preto, že nezávislá strana kontroluje výrobcu a celý výrobný proces. Ak môžete, uprednostnite certifikovaný pred necertifikovaným.

5 – Hustota peny a životnosť

Hustota peny je zásadný faktor pri výbere matraca. Vyššia hustota znamená vyššiu životnosť matraca. Nepreleží sa, ale zostane pevný a pružný počas celého obdobia používania. Bez straty kvality spánku a ďalších vlastností ho bude môcť používať i druhé dieťatko.

Naopak – lacný matrac s nízkou hustotou pien sa rýchlo preleží, stratí tuhosť a začne kriviť chrbticu. (Hustota nijako nevplýva na tvrdosť. Aj hustý matrac môže byť veľmi mäkký.)

Preto odporúčame vyberať matrace s vysokou hustotou pien. Tie najkvalitnejšie majú životnosť až 12 rokov!

Na výrobu matracov používajú všetci výrobcovia rovnaké materiály (studená pena, pamäťová pena, pružinky…), avšak použité peny majú často nízku hustotu. Preto informáciu o hustote peny radšej neuvádzajú. Priemerná hustota je cca 35 kg/m³. Vyššie čísla sú nadpriemer, 25 – 30 kg/m³ je podpriemer. Vždy vyberajte matrac s aspoň s priemernou hustotou pien.

Na hustote peny záleží, najmä ak plánujete prenechať matrac ďalšiemu bábätku. Ak je hustota peny vysoká, matrac by mal byť v perfektnom stave aj pri druhom dieťati.

Toto platí pri penových matracoch. Pri taštičkových s pružinami, ktoré sa pri deťoch používajú pomenej, to funguje inak.

Kvalitu a trvácnosť taštičkového matraca určuje počet a typ pružín (tzv. taštičiek). Čím menej pružín, tým sú od seba ďalej. Telo sa potom prepadáva medzi ne, čo nie je žiaduce. 

Platí rovnica: čím viac pružiniek = tým lepší matrac. Keď sú bližšie, zabezpečuje to, že každá pružinka reaguje samostatne na pohyby človeka, keď sa prevracia v spánku. Preto počet pružín nie je iba marketingový bod.

Kvalita taštičkového matraca nezávisí len od počtu taštičiek, ale aj od hrúbky kovu v pružinách. Pri výbere to zohľadnite a snažte sa vybrať si čím hrubšie pružiny.

Detský matrac

6 – Materiál v jadre a technológia výroby

Existuje mnoho typov, výplní a technológií výroby detských matracov. Každý má rôzne výhody a zápory, ktoré treba pri výbere starostlivo zvážiť.

Takéto detské matrace nikdy nekupujte!

Neodporúčame matrace s lepenou konštrukciou, pri ktorých výrobe bolo použité lepidlo. Prvé, o čo sa pri kúpe detského matraca rodičia zaujímajú, je, či sa na jeho výrobu nepoužilo lepidlo. Hoci je zdravotne neškodné, predsa je lepšie, keď sa nepoužije vôbec, aby dieťa dýchalo čistý vzduch. Správny matrac pre deti je vyrobený z monobloku peny alebo z viacerých pien spojených zámkovým spojom.

Ani pamäťová pena nie je vhodná pre deti do 6 rokov. Je skvelá pri dospelých ľuďoch, ale nie všetky matrace pre dospelých sú vhodné aj pre nových členov rodiny. 

Dieťa stále rastie a detský matrac musí držať chrbát, pričom pamäťová pena sa detskému chrbtu prispôsobuje. Riziko spočíva aj v tom, že dieťatko môže zaboriť hlavičku do peny, ktorá nie je hyperpriedušná, a udusiť sa.

U dospelákov sú populárne zdravotné matrace so zónovou konštrukciou upravené napr. technológiou Rešeto. Matrac dýcha a vzduch v ňom cirkuluje. Pre deti matrace s anatomickým zónovaním nekupujte. Toto je asi najčastejšia chyba rodičov.

Telo bábätka aj dospievajúceho sa ešte len vyvíja a potrebuje pevnú oporu. Zónovanie je navrhnuté pre dospelých: najväčší tlak je v bedrovej oblasti a smerom k okrajom slabne. Pre deti nie sú vhodné, lebo zóny podopierajú nesprávne partie tela. Kúpte preto taký, ktorý má jednotnú ložnú plochu – bez zónovania.

Na druhej strane, mnohé deti končia v rodičovskej posteli. Vtedy je ozaj jedno, aký matrac má dieťa v postieľke. 😉 Toto neodporúčame robiť často. Bábo sa snažte ukladať do postieľky s detským matracom.

Pozor na latex. Je to veľmi mäkký a elastický, nepriedušný materiál. Latexové detské matrace vôbec neodporúčame. V dnešnej dobe sa strácajú z trhu aj preto, že ak sa kedysi používal 100 % prírodný latex, tak dnes je to z umelín, keďže 100 % prírodný latex je veľmi drahý materiál.

Latex má vlastnosti ako pena, no jeho hlavnou nevýhodou je, že po čase sa začne droliť a dieťa ten prach a mikročastice z matraca vdychuje, čo je veľmi škodlivé.

Aké materiály sú dobré

Najpreferovanejšia výplň matracov do detských postieľok je studená pena (tiež známa ako HR pena), ktorá je priedušná, odvádza vlhkosť, má dlhú životnosť a stálosť tvaru, vyznačuje sa elasticitou. Studená pena je široko-ďaleko najlepší materiál na detský matrac.

Prijateľný materiál je aj PUR pena – polyuretánová pena, molitan. PUR penou nič nepokazíte, ale má horšie vlastnosti ako studená a HR pena: rýchlo sa preleží a neodvádza tak dobre teplo a vlhkosť.

Ďalší vhodný materiál sú kokosové vlákna. Matrace s kokosovou doskou disponujú výrobnými antialergickými a antibakteriálnymi vlastnosťami. Dokážu odvádzať vlhkosť, sú pružné, optimálne tvrdé a majú dlhú životnosť. Pre vyššiu životnosť sú v procese výroby impregnované latexovým mliekom.

Na trhu sú matrace, ktorých vrchná vrstva je vyrobená z plodov pohánky. Pohánka pôsobí antistresovo, neutralizuje elektromagnetické žiarenia, minimalizuje potenie, chráni pred kožnými chorobami a preležaninami.

Niekedy majú maminky s matracmi s kokosovou doskou zlé skúsenosti a tvrdia, že lepšie sú matrace iba so studenou alebo s PUR penou, resp. bez kokosu či pohánky.

Stáva sa, že mamičkám splesnivie, prípadne sa stalo, že začal strašne smrdieť a museli ho reklamovať. Vraj sa v kokose urobila pleseň. Za to môže zrejme zlé skladovanie u predajcu. Pohánka ľahko splesnivie, ak zvlhne.

Priedušnosť je tiež podstatný faktor pri výbere detského matraca, ale v podstate je spojená s materiálmi a technológiou. Priedušnosť závisí od vhodných materiálov: ak si vyberiete dobrý materiál pre deti, bude aj priedušný, bude vypúšťať vlhkosť do okolia, zabráni prehrievaniu dieťatka v lôžku.

7 – Cena a rozpočet

Príchod nového človiečika do rodiny je radosť, ale predstavuje aj výdavky pre rodinný rozpočet. Nad výberom matraca sa treba zamyslieť ako nad výdavkom a zvážiť to aj z tejto stránky.

Prečo sú niektoré matrace drahšie ako iné?

Ide o kvalitu. Každý materiál a matrac je iný, pričom úmerne s kvalitou rastie i cena (ale nie je pravidlo, že drahý matrac musí byť kvalitný). Peny sú rôzne a ináč vyskladané, s rôznou hustotou a výškou. Môže tam byť viac lepšej peny, viac pružín, lepší poťah, dlhšia záruka. Niektoré matrace majú hustotu peny 30 kg/m³ a niektoré až 50 kg/m³.

Koľko by ste mali zaplatiť za detský matrac?

Suma, akú je rodina ochotná zaplatiť za detský matrac, je každého osobná záležitosť. Ale myslite na to, že matrac má vplyv na vaše dieťatko, na jeho vývin, zdravie, dokonca dokáže predísť náhlemu úmrtiu – a zdravie dieťatka je na nezaplatenie. Pozerajte sa na matrac ako na investíciu do dieťatka.

Pred kúpou si treba zvážiť, koľko ste ochotní do matraca zainvestovať, a podľa toho si vybrať taký, ktorý najlepšie vyhovuje potrebám vášho dieťaťa.

Za kvalitu sa platí. Kvalitný materiál použitý v kvalitných matracoch sa obísť nijako nedá. Lepšie modely stoja aj viac ako 100 €.

Existujú aj superlacné molitanové matrace v hodnote 10 €. Naozaj neodporúčame nechať sa zlákať nízkou cenou. Ak sú matrace až podozrivo lacné, niekde bude najskôr háčik a kvalita bude zodpovedať cene. Ide predovšetkým o zdravie vašich detí a do toho sa oplatí investovať.

Je dlhá záruka zbytočná?

Áno aj nie. 10-12-ročnú záruku nevyužijú ani tri detičky. 🙂 Síce ju nevyužijete, ale garantuje vám prakticky na 100 %, že matrac splní to, čo sa sľubuje. Takto sa treba pozerať na záruky (nielen pri matracoch). Takže to nie je iba nejaký marketingový trik.

Detský matrac

8 – Odzipsovateľný a prateľný poťah

Dobrý poťah je dôležitý, lebo udržuje hygienu v lôžku a tým chráni dieťatko pred baktériami a ochoreniami. Robí to tak, že zabraňuje prenikaniu nečistôt do jadra matraca a absorbuje vlhkosť, ktorú potom ventiluje do prostredia.

Poťah detského matraca musí byť snímateľný a prateľný. Bábätko sa aj pociká, pokaká, pogrcká atď. Bude to treba vyčistiť, takže rodičia musia vedieť poťah vyzliecť a vyprať. Zakaždým chodiť do čistiarne by bolo neúnosné. TIP: Ak chcete chrániť poťah matraca a predchádzať stálemu vyzliekaniu a praniu, tak použite priedušný chránič matraca, ktorý môže slúžiť zároveň aj ako plachta a ktorý neprepustí, žiadnu tekutinu do matraca napr. chránič matraca Respira 

Roztočov, baktérií a alergénov a ich negatívneho vplyvu na zdravie dieťatka sa zbavíte pravidelným praním poťahu, prípadne dajte na detský matrac priedušný chránič, ktorý zabraňuje vlhkosti a baktériám prenikať do matraca. Ľahšie je dať dole a vyprať chránič matraca než poťah.

V prvom roku-dvoch má hyperpriedušný poťah, cez ktorý môže dieťa dýchať aj so zaborenou hlavičkou v matraci, väčšiu hodnotu. A preto by sme uprednostnili hyperpriedušné matrace v kombinácii s priedušným chráničom 

Pred praním si však vždy pozrite, pri akej teplote môžete poťah či chránič prať. Inak riskujete poškodenie.

Poťahov existuje naozaj veľa: Aloe vera, bambusové, proti roztočom, s čiastočkami striebra – mimoriadne antibakteriálne a hygienické, zónové prešívanie, s dutým vláknom, nepremokavé, s 3D ventilačnou mriežkou a mikrokapsulami mäty a pod. 

Posledná vec, ktorú treba zvážiť pri poťahoch, je vzhľad poťahu. Niektoré matrace majú krásne poťahy. Napr. Fiaba 5 Plus má poťah s 3D šľapami dieťaťa.

Toto sú všetky informácie potrebné na zodpovedný výber detského matraca. Nasledujú kapitoly venované starším deťom. Sú kratšie, lebo výber je jednoduchší, má menej špecifík a mnohé veci sa nemenia.

 

Aký matrac vybrať pre predškolákov (3 – 6 rokov)

Čo zostáva rovnaké?

Platí, že je lepší tuhý matrac ako mäkší – to platí pri všetkých vekových skupinách. Platí aj to, že anatomické zónovanie a pamäťová pena v tomto veku nie sú dobré materiály. Kúpte matrac zo studenej HR peny, kokosu alebo taštičkový. Sledujte certifikáty a recenzie.

Chrbtica dieťaťa sa stále vyvíja a treba jej dobrú oporu, preto je vhodný stredne tuhý matrac. Požadovaná tuhosť sa teda nemení. Vysoká hustota je dôležitá v každom veku. Otázky ceny sa tiež nemenia.

Čo sa mení?

Hrozba náhleho úmrtia je v tomto veku zažehnaná. Zvládli ste to. 🙂

Dieťa spí v postieľke cca do 3 rokov. Potom už hovoríme o predškolákovi, pre ktorého treba novú postieľku a nový, väčší matrac 140 x 70 cm

Menia sa rozmery detského matraca. Klasická veľkosť pre tento vek je matrac v rozmere 70 x 140.

No mali by ste počítať s tým, že matrac rozhodne nevydrží do dospelosti. Práve v takýchto okamihoch sa nestačíme diviť, ako rýchlo deti rastú. Samozrejme, niekto už kupuje štandardný rozmer postele a teda aj matrac 90 x 200 cm.

Ideálny rošt do detskej postele je pevný rošt, napr. Masív Fix z našej ponuky. Lamelové rošty nie sú vhodné kvôli predpätým lamelám.

Dieťa je už staršie a poťah nemusíte prať tak často, úplne stačí raz za rok. Pravdaže, ak sa dieťa nepocikáva a ak používa klasickú plachtu, poprípade aj chránič matraca.

Môžu sa objaviť klasické problémy so spánkom – prebúdzanie, časté otáčanie, ranná únava, podráždenosť. Možno je problém na strane dieťatka, možno v nevhodnom lôžku. Treba nájsť problém a odstrániť príčinu.

Detský matrac

Aký matrac vybrať pre starších školákov (6 – 12 rokov)

Pre staršie deti nie je výber matraca už taký obmedzený ako pri výbere lôžka pre bábätko do malej postieľky. Výber je veľmi podobný ako výber pre dospelých.

Obmedzuje vás jedine tuhosť. Je lepší tuhší matrac, ako mäkší. Vo všetkom ostatnom sa riaďte zásadami pre dospelých.
Zmena je aj pri pamäťovej pene. Vo veku do 6 rokov majú byť matrace bez pamäťovej peny. Vo veku 6 – 12 rokov je únosné aby malo dieťa matrac v kombinácii s max. 1 cm pamäťovej VISCO peny.

Prečítajte si návod, ako vybrať matrac pre dospeláka.

Aký matrac vybrať pre adolescentov (12 – 18 rokov)

Stále platí, že tuhší matrac je lepší ako mäkší. Malá zmena je i v tom, že treba zohľadniť váhu a stavbu tela dieťaťa, hoci to platí aj u dospelých. Vo veku 12 – 18 rokov môžete vybrať detský matrac s pamäťovou penou, ale max. 2 cm. 

Vo všetkom ostatnom vyberáte rovnako ako u dospelákov.

Nad 18 rokov je už jedno, aká hrubá bude vrstva pamäťovej peny, chrbtica sa už nevyvíja. Aj zónované matrace sú už vhodné.

Prečítajte si: Ako si vybrať matrac pre dospelých – Kompletný sprievodca nákupom.

Výber matracov pre dospievajúce deti

Najčastejšie kladené otázky

Postieľka nemá vplyv na kvalitu spánku a nemá žiadne zdravotné vlastnosti. V podstate ide o dizajnový doplnok. Samotná postieľka môže mať aj desiatky rokov a mala by byť vybavená ohrádkou, ktorá zabráni vypadnutiu bába a drží ho v postieľke, v tom je jej najväčšia úloha. Kvalitu spánku robí matrac.

Môžete navštíviť našu kamennú predajňu v Rači (Bratislava). Adresa je Pekná cesta 5, vchod z Hubeného ulice, 831 54 Bratislava-Rača. Názov predajne je Innovamento. Viac informácií nájdete v sekcii Kontakt.

Ak ste ho plánovali prenechať ďalšiemu bábu, udržiavali ho, pokojne ho použite. Ak ste matrac po prvom dieťatku neudržiavali, radšej kúpte nový.

Použitý matrac má dve nevýhody. Môžu v ňom byť baktérie, ktoré zavinia ochorenie – zvlášť ak je z druhej ruky (preto využite chránič). Zároveň sa časom opotrebúva a stráca tuhosť. Niektoré štúdie tvrdia, že existuje súvislosť medzi používaním použitých matracov a syndrómom náhleho úmrtia.

Preto je vždy lepší nový matrac. Hoci matrace sú protialergické a hygienické, zdravotné, certifikované, kŕmenie a nedôkladné čistenie môžu zapríčiniť rozmnoženie baktérií.

Ak chcete nechať matrac pre druhé dieťatko, myslite na to už od začiatku. Vyberte si kvalitný matrac s vysokou hustotou pien a dlhou zárukou. Poctivo ho čistite a priebežne kontrolujte, či nie je preležaný a s dierou v strede.

Nie, nemá, hoci sa o tom často píše. Pri starších deťoch to nemá absolútne žiaden význam. Matrac do postieľky síce budete častejšie vyberať, ale taký ťažký zasa nebude. Radšej sa sústreďte na iné vlastnosti – prevencia náhleho úmrtia, podpora rastúcej chrbtici.

Veľa detí trpí alergiami, astmou, ekzémami alebo sa narodili s chybami chrbtice. V takomto prípade potrebujete matrac zodpovedajúci ich špecifickým potrebám. Navštívte špecializovanú predajňu s vyškoleným personálom, ktorý vám s výberom pomôže.

Personálu musíte presne opísať zdravotnú situáciu dieťatka. Iba tak viete zvoliť matrac, ktorý stav nezhorší a ktorý vie i dieťatku pomôcť. Ideálne, ak to najprv skonzultujete s doktorom.

Pre deti so skoliózou alebo pre tie, ktoré majú len nábeh na skoliózu, sú vhodné strečovacie matrace, ktoré v spánku jemne naťahujú chrbticu a svaly. Sú vhodné od šiestich rokov.

Nie vždy. Matrac má špecifický zápach, len ak je lepený a iba kým sa odparí zápach z lepidla. Pre dieťa by ste mali kúpiť matrac, ktorý nebol lepený. Zápach je jasný indikátor, že matrac nie je vhodný alebo že vám nedodali správny matrac.

Poťah pri matraci pre bábo odporúčame prať minimálne raz za mesiac – a hlavne používať chránič. U starších detí je také minimum raz za rok, ale nič nepokazíte, ak ho vyperiete častejšie.

Je dobré mať deliteľný poťah, ktorý sa dá rozzipsovať na dve časti. Kým bude prvá časť v práčke, druhá môže byť na matraci. Výhodou potom je aj to, že poťah vyschne rýchlejšie.  Vo všeobecnosti poťahy s vyšším podielom polyesteru schnú rýchlo a bavlnené poťahy dlhšie.

Buď budú mať označenie, alebo vyskúšajte rukou zatlačiť do obidvoch strán a uvidíte, ktorá je pevnejšia. No najlepšie si je ľahnúť a tak zistiť. 🙂

Áno,určite ho použite. Hlavne pri deťoch je to potrebné, grckajú, cikajú, kakajú. 

Chránič matraca je medzivrstva medzi plachtou a matracom, ktorá je odolná proti vlhkosti a baktériám, dáva sa teda pod plachtu. Chránič väčšinou disponuje elastickými popruhmi na rohoch, ktorými sa ľahko zachytí o okraj matraca, aby sa chránič pri pohybe nekrčil a nekĺzal. Keďže je naťahovací ako plachta s gumou, dá sa ľahko vyzliecť a vyprať v práčke.

Aj pri bábätkách môžete používať chránič, pretože sú priedušné, takže nemajú vplyv na senzor dychu a priedušnosť. Akurát, že do matraca neprenikne vlhkosť, baktérie a roztoče.

Aby sme to zhrnuli

Ako vidíte, ak sa snažíte vybrať čo najlepší detský matrac, je veľa vecí, ktoré treba zvážiť. Teraz máte znalosti, aby ste sa rozhodli, aký matrac je dobrý pre malého člena rodiny. Viete, že musí byť stredne tuhý, presne zapadnúť do postieľky, že môže pôsobiť proti náhlemu úmrtiu. U starších detí je výber jednoduchší.

Teraz máte ďaleko lepšiu predstavu o matracoch a môžete si byť istí, že sa rozhodnete správne.

Naša ponuka matracov pre deti

Fiaba 5 Plus (0 – 3 rokov)


Fiaba 5 plus do postieľky

Do postieľky odporúčame matrac Fiaba 5 Plus. Jeho výhody sú, že je hyperpriedušný a predchádza náhlemu úmrtiu, je vyrobený zo studenej HR peny bez lepidiel a je maximálne komfortný. Ako bonus slúži krásny dizajnový poťah s detskými šľapami. 

Zobraziť matrac

Happy Kids (3 – 6 rokov)


Detský matrac Happy Kids

Pre väčšie detičky odporúčame matrac Happy Kids rozmerov 70 x 140 cm (dá sa zakúpiť aj veľkosť do postieľky). Vďaka hyperpriedušnosti predchádza náhlemu úmrtiu, znižuje podráždenie detskej pokožky a spí sa na ňom veľmi dobre.

Zobraziť matrac

Blue Medic (6 – 12 + 12 – 18 rokov)


Blue medic zdravotný matrac

Stredne tuhý antibakteriálny matrac s poťahom ActiPro proti roztočom. Antibakteriálne peny zabezpečujú zdravý spánok, na ktorom sa alergici môžu poriadne vyspať. Jadro je dierované a upravené technológiou Rešeto. Peny majú nadpriemernú hustotu.

Zobraziť matrac

Bärige Columbia (6 – 12 + 12 – 18 rokov)


Matrac Bärige Columbia

Ďalší matrac do dospeláckej postele. Prednosti, ktoré má, sú vynikajúci pomer ceny a kvality – za danú cenu dieťa dostane naozaj maximum komfortu v posteli, vďaka čomu sa bude prebúdzať plné energie do nového dňa. Je zónovaný a má vysokú hustotu.

Zobraziť matrac

ilustračné fotografie zdroj: pexels.com

Matrace pre deti

Kvalitný matrac je kľúč k správnemu vývinu telíčka.

Výber matraca do postieľky môže na prvý pohľad vyzerať ako jasná vec, ale pozor. Hoci v ňom bábo trávi dosť času „len do troch rokov“ a rýchlo z neho vyrastie, práve toto je kľúčové obdobie pre zdravý fyzický vývin a formovanie chrbtice dieťatka.

Navštívte nás,
pomôžeme Vám vybrať správny matrac.

Navštívte náš:
Predajňa INNOVAMENTO
Pekná cesta 5
vchod z Hubeného ulice
831 54 Bratislava-Rača