Domov / Blog

Aké matrace sú vhodné pre deti?

Aké matrace sú vhodné pre deti?

Aké matrace sú vhodné pre deti?

Pri deťoch má ich rast na starosť tzv. rastový hormón, ktorý je tvorený v mozgu a prispieva tak k rastu kostí do dĺžky, ako aj k ich zretiu. Pre jeho tvorbu je veľmi dôležitý spánok. Aké matrace sú vhodné pre deti?

Ako vybrať matrac pre bábätko?

Deti rastú najrýchlejšie počas spánku.

Rodičia by mali vedieť, že dôležitá je aj hodina zaspatia. Pokiaľ dieťa zaspáva neskoro v noci, môže to mať neblahé následky na jeho výšku. Najviac rastového hormónu sa tvorí asi dve hodiny po zaspatí, ideálne medzi 23:00 až 24:00 hodinou. Všeobecne sa udáva, že rast pri deťoch väčšinou končí v pubertálnom období, teda medzi 14. – 17. rokom. Vtedy dochádza k prudkým výškovým skokom. Spolu s pôsobením rastového hormónu hrajú svoju rolu aj pohlavné hormóny (testosterón – chlapci, estrogény – dievčatá). U dievčat môžeme zaznamenať tieto skoky okolo 13. roka , u chlapcov okolo 14. roka. Štandardne rast končí po puberte, u dievčat medzi 14. – 15. rokom, u chlapcov medzi 15. – 17. rokom.

Ako vybrať matrac pre dieťa v raste?

Tým, že sa rastový hormón tvorí predovšetkým počas noci, je práve noc časť dňa, počas ktorej deti najrýchlejšie rastú. Preto je dôležité starostlivo vybrať vhodný matrac, ktorý svojimi vlastnosťami bude podporovať prirodzený rast vašich detí. V porovnaní s dospelými majú deti z hľadiska spánku úplne odlišné potreby. Zatiaľ, čo dospelí vyžadujú predovšetkým odpočinok a regeneráciu, pre deti sú kľúčové vhodné podmienky pre rast. Pozrime sa na dôležité fakty, ktoré by sme mali poznať, pri výbere vhodného matraca, ktorý je pre zaistenie rastu veľmi zásadný.

Je dôležité, aby deti v raste spali na matraci, ktorý má maximálne 1 cm pamäťovej peny alebo dokonca vôbec žiadnu. A prečo? Matrace so silnejšou vrstvou pamäťovej peny majú priaznivé účinky pre dospelé telo, nie však pre deti. Pamäťová (vysokoelastická) pena vďaka svojim vlastnostiam telo uvoľní, skopíruje a pri zaľahnutí sa telo do peny ,,ponorí“, čo v dospelosti výrazne prispieva k regenerácii celého tela a hlavne kvalitného odpočinku. Požiadavky na detský matrac sa však líšia. Ako už bolo povedané, dieťa rastie najrýchlejšie počas noci, a preto je dôležité, aby k tomu matrac poskytoval dostatok priestoru. Ak by dieťa spalo na matraci s vyššou vrstvou pamäťovej peny než 1 cm, chrbtica kvôli ,,ponoreniu“ do matraca nemá dostatok miesta k prirodzenému rastu. Táto situácia potom môže viesť k problémom s chrbticou, bolesťami či skolióze.

Aký matrac je vhodný pre bábätká?

Tak ako už bolo vyššie v článku spomenuté, že sa rastový hormón pri dieťati tvorí predovšetkým počas noci a preto je práve noc časť dňa, počas ktorej deti najrýchlejšie rastú. Preto je dôležité starostlivo vybrať vhodný matrac, ktorý svojimi vlastnosťami bude podporovať prirodzený rast vašich detí. Ak to ideme rozmeniť na drobné, tak pri bábätkách je veľmi dôležité, aby nespali vôbec na matraci, ktorý obsahuje VISCO penou (vysokoelastickú), aj keby mala mať iba 0,5 cm!  Ak by dieťa spalo na matraci s vyššou vrstvou pamäťovej peny než 1 cm, chrbtica kvôli ,,ponoreniu“ do matraca nemá dostatok miesta k prirodzenému rastu. Táto situácia potom môže viesť k problémom s chrbticou, bolesťami či skolióze. Pozrime sa na dôležité fakty, ktoré by sme mali poznať pri výbere vhodného matraca, ktorý je vhodný pre bábätká. Hľadajte matrace, ktoré sú vyrobené z HR studenej peny, s vysokou hustotou min. 30kg/m3, čo zabezpečí, že sa matrac nepreleží! Ďalšou dôležitou požiadavkou by malo byť to, že je matrac vyrobený s materiálov, ktoré zabraňujú náhlemu úmrtiu kojenca (SIDS). Materiál by mal byť špeciálny hyperpriedušný, ktorý umožňuje bábätku dýchať aj s hlavičkou zaborenou do matraca. A v neposlednom rade je to, aby matrac bol kompatibilný s monitorom dychu, teda je aj záruka, že je dostatočne priedušný, aj pri rôznych výškach matraca.

 

Určite odporúčame matrac s deťmi vyskúšať. Aké matrace sú vhodné pre deti?

Pokiaľ sa rozhodnete kúpiť svojmu dieťaťu nový matrac, vyberajte v špecializovaných obchodoch, kde sa matrace dajú vyskúšať. Staršie deti už môžete vziať so sebou, aby si matrac vyskúšali, tak budete aspoň vedieť, či im bude pohodlný, každému totiž vyhovuje niečo iné! Nás môžete navštíviť, v našom showroome Innovamento, na Peknej ceste 5 (vchod z Hubeného ul.), v BA Rača – Krasňany. Tu vám určite poradíme ;). 

Starostlivo si preštudujte zloženie jednotlivých matracov a po predajcovi požadujte certifikáty, ktoré zaručia vysokú kvalitu výrobku a absenciu škodlivých látok. Informujte sa o záruke na jadro matraca (kvalitné jadro vydrží až 10 rokov) a matrac vyberajte len u renomovaných výrobcov. Praktické je vybrať matrac s poťahom, ktorý je snímateľný, a dá sa tak ľahko vyprať. Pri väčších deťoch, ktoré napríklad začínajú spať bez plienok, odporúčame si zaobstarať chránič matraca, ktorý sa dá kedykoľvek jednoducho vyprať.