Domov / Blog

Ako hormón melatonín podporuje kvalitný spánok?

Ako hormón melatonín podporuje kvalitný spánok?

Pružinový vs. penový matrac: Ktorý je lepší pre Váš zdravý spánok?
Kvalitný zdravotný matrac vybraný podľa odporúčania odborným predajcom už máte, pohodlný anatomický vankúš, ktorý zaisťuje správnu polohu krčnej chrbtice počas spánku, ste si už taktiež zabezpečili. Snažíte sa držať všetkých obvyklých odporúčaní pre navodenie pokojného spánku, ten ale aj napriek tomu, nie a nie prísť? Ako hormón melatonín podporuje kvalitný spánok?

Vedeli ste, že kvalitu spánku ovplyvňuje predovšetkým hladina melatonínu v krvi?

Melatonín, hormón, ktorý vytvára endokrinná žľaza epifýze, je považovaný za zázračný hormón tmy a spánku. Jeho rozsiahle účinky na veľké množstvo fyziologických funkcií ľudského tela neboli ešte úplne prebádané, preto sú dlhodobo v centre pozornosti vedcov, ako aj farmaceutických firiem.

Je však jednoznačné, že dostatočná hladina hormónu melatonínu v krvi účinne reguluje spánkové cykly a v súčasnej dobe je považovaný za najlepšieho pomocníka na odstránenie nespavosti. Na základe poznatkov z výskumných ústavov vyvíjajú svetové farmaceutické firmy melatonín aj vo forme potravinových doplnkov.

Proti silnému poteniu vám pomôže matrac proti poteniu. Vďaka priedušným penám matrac utlmí nadmerné potenie a vy sa konečne prestanete budiť prepotení a mokrí. V ponuke máme viac matracov proti poteniu, jedným z nich je napr. tvrdší MagniCool Firm alebo mäkší NUT5 Cellpur. Vyberte si podľa toho, či máte radšej tvrdší alebo mäkší matrac. No aj tak, je lepšie si ich prísť k nám vyskúšať do showroomu a rozhodnúť sa až podľa pocitu na mieste :). Nezabudnite, že hormón melatonín podporuje kvalitný spánok.

Často je však mylne prezentované, že si „zobneme“ pilulku a hneď spíme ako bábätká…

Tak to nie je, stále je to len doplnok, ktorý v najlepšom prípade môže len napomôcť fyziologickým a biologickým procesom nášho tela. Prírodu tak ľahko neoklameme. Navyše v posledných rokoch, kedy zo všetkých strán čelíme doposiaľ nevídaným stresovým faktorom prospievajúcim k problémom so spánkom, ľudia začali syntetický melatonín neprimerane nadužívať! A ako je známe, akékoľvek dlhodobé a nadbytočné užívanie farmaceutických prípravkov škodí a v prípade melatonínu jeho prirodzenú produkciu naopak blokuje.

Poďme sa teda pozrieť na to, akým spôsobom prirodzenou cestou získať pre spánok potrebný melatonín.

Riešite spánok a túžite lepšie spať? Chcete mať hlboký spánok a dopriať si výdatný nočný odpočinok?

Všetci poznáme ten moment, keď už spokojne ležíme v posteli a všetko je dokonalé. Keď je zaspávanie hladké a keď noc ubehne ako nič. Ráno sa zobudíte čerství a plní energie do nového dňa. Odporúčame Dolce Vita Dual 10. Leží sa na ňom vynikajúco a patrí medzi naše najpredávanejšie.

V prvom rade je potreba uvedomiť si, že sa melatonín tvorí len v tme. Základnou, a zároveň veľmi jednoduchou zásadou je preto dôkladne zatemniť miestnosť, v ktorej spíme pomocou nepriepustných závesov či kvalitných žalúzií. Tým maximálne eliminujeme množstvo svetla, ktoré do spálne preniká zvonku.

Samozrejme toto ideálne prostredie nám narušuje tzv. modré svetlo vyžarované z displejov elektroniky, ktorou sme neustále obklopení, a to často aj v spálni. Pred spaním by sme sa mali vyvarovať používaniu mobilov a tabletov a sledovanie televízie, pretože táto modrá zložka svetla vysiela mozgu falošné signály o tom, že je ešte deň, a tým dôležité uvoľňovanie melatonínu zastavuje. Takže zdravé a rýchle zaspávanie, aj keď v dobre zatemnenej miestnosti, vlastne tak ľahko neprichádza. To isté platí aj o blikaní či svietení kontroliek na týchto zariadeniach. Aj tieto zdanlivo neškodné svetielka je treba považovať za blokátory uvoľňovania hormónu spánku.

Pokiaľ chceme byť naozaj dôslední, môžeme si zaobstarať masku na oči, cez ktorú neprenikne ani ten najmenší náznak svetla.

Pohodové zaspávanie a kvalitu spánku ovplyvňuje aj naša strava. Hormón melatonín podporuje kvalitný spánok. 

Dobrú noc!

Matrace proti bolesti chrbta