Domov / Blog

SPANIE ako INVESTÍCIA

SPANIE ako INVESTÍCIA

SPANIE ako INVESTÍCIA

Aj také eso svetového biznisu, ako je Bill Gates, priznáva, že síce vedel, že spánok je dôležitý, no napriek tomu ho dlho podceňoval. Vo svojich prvých rokoch v Microsofte odsúval spánok na druhú koľaj. „Bol som posadnutý prácou a myslel si, že spánok je pre leňochov,“ píše na svojom blogu.

Magnistretch Sport 9Keď sa Gatesovi dostala do ruky kniha popredného svetového neurovedca Matthewa Walkera s titulom Prečo spíme, otvorila mu oči a prinútila ho, aby sa na svoj spánok viac zameral. Z tejto knihy sa rýchlo stal bestseller, pretože na základe najnovších výskumov ukazuje, ako spánok prospieva zdraviu a aký veľký je jeho vplyv na naše schopnosti logického myslenia, učenie, pamäte alebo rozhodovanie. Investícia do spánku má zaručený výnos – pre vlastné zdravie aj výkony v práci. Nejde však len o množstvo a počet hodín strávených v posteli. Kľúčová je kvalita spánku a na tú má zásadný vplyv to, na čom spíme. Nejde pritom o dizajn postele, ale oveľa viac o matrace. „Keď budete mať krásnu drahú posteľ a zlý matrac, dobre sa nevyspíte.

Keď ale budete mať špičkový matrac, pokojne ho môžete dať na palety a prebudíte sa úplne v kondícii. Taliansky výrobca prémiových matracov Magniflex, sa opiera o najnovšie výskumy v oblasti zdravého spánku a pri vývoji nových výrobkov, úzko spolupracuje so spánkovými laboratóriami. S profesormi z University of Zaragoza, tak napríklad vyvinul špeciálny matrac Magnistretch, ktorá preukázateľne pomáha ľuďom, trpiacim bolesťami chrbta. Jednoducho povedané, pri spánku jemne naťahuje chrbticu.

MagniStretch 12 Spánok je zásadný aj pre také veci, ako je imunita, schopnosť koncentrácie a výkonnosť počas dňa. Rad vedeckých štúdií dokladá, že kvalitný spánok má priamy vplyv na pamäť a schopnosť učenia. Tak ako zdôrazňuje Matthew Walker, v tele nie je jediný orgán a v mozgu jediný proces, ktorý by spánok pozitívne neovplyvňoval. Pre kvalitu spánku, je dôležité napríklad aj to, koľkokrát sa človek v noci prebudí. „Mozog pri spánku regeneruje, a keď mu napríklad päta hlási, že jej hrozí preležanina, musí sa mozog zapnúť a vydať signál, aby sa noha posunula. Takých mikroprebudení, je za osem hodín spánku bežne okolo osemdesiat. To je desať za hodinu. Takže čo šesť minút vytrhávame mozog z hlbokého odpočinku! Po takej noci nie je mozog oddýchnutý. Aj keď bude človek spať odporúčaných osem hodín, poriadne si neodpočinie a nasledujúci deň nefunguje tak dobre, ako by mohol.

Magniflex vďaka spolupráci s poprednými talianskymi a španielskymi vedcami vyvinul matrace Magnistretch, u ktorých je dokázané, že sa na nich počet otočenie zníži na dvadsať za noc. A tým, sa výrazne zvyšuje aj výdatnosť spánku. Taliani na začiatku veľmi neverili, že Slováci budú tieto prémiové matrac chcieť. Predpokladali, že sa stále orientujú skôr na veci, ktoré sú vidieť – kúpia si radšej mobil za 800 – 900 € alebo luxusné auto, ale o telo a myseľ sa veľmi nestarajú. Matrac Magnistretch, tohoto talianského výrobcu a svetového lídra v oblasti zdravého spánku, to ale pomohol zlomiť. „Predsa len ide o zdravý životný štýl, na ktorý sa zameriava čoraz viac ľudí. Chcú sa jednoducho cítiť dobre. A presne to, im zdravý spánok určite zaručí.

Matrace proti bolesti chrbta