Domov / Blog

Syndróm náhleho úmrtia dojčiat (SIDS) je nočnou morou rodičov. Desaťročia ničí ľudské životy

Syndróm náhleho úmrtia dojčiat (SIDS) je nočnou morou rodičov. Desaťročia ničí ľudské životy

SIDS

Termín syndróm náhleho úmrtia dojčiat – SIDS (z angl. sudden infant death syndrome) bol verejnosti prvýkrát predstavený už v roku 1969. Napriek tomu je dodnes pre celý svet nevysvetliteľnou záhadou.

Čo je SIDS?

Syndróm náhleho úmrtia dieťaťa je náhla smrť zdanlivo zdravého dieťaťa mladšieho ako 1 rok. K náhlemu úmrtiu dojčaťa dochádza najčastejšie medzi 2. až 4. mesiacom. Vo väčšine prípadov sa tak deje v spánku, preto sa tomuto syndrómu hovorí aj „smrť v postieľke“ (crib death). Jeho presná príčina je stále neznáma, nedá sa predvídať, a preto nemožno určiť, ktoré deti sú najviac ohrozené.

Spoločné črty SIDS

Odhaduje sa, že vo vyspelých krajinách sa SIDS vyskytuje priemerne zhruba u 1 z 2000 až 3000 detí. Z dát amerického centra pre kontrolu a prevenciu chorôb vyplýva, že počet takýchto úmrtí klesol za ostatných 30 rokov o viac než 70 %.

Sids - vývoj počtu náhlych úmrtí v rokoch 1990 - 2017
Zdroj: CDC/NCHS, National Vital Statistics System, Mortality Files. Graf ukazuje trend miery náhlych úmrtí spôsobených SIDS syndrómom v Spojených štátoch od roku 1990 do roku 2017.

Všetky prípady SIDS majú obvykle tieto spoločné črty:

  1. k úmrtiu dochádza veľmi náhle
  2. dieťa predtým neplače, nekričí
  3. dieťa nejaví žiadne známky choroby, javí sa ako úplne zdravé, bez akýchkoľvek
  4. predchádzajúcich príznakov

Pozor na rizikové faktory

Na základe dlhoročných výskumov možno určiť niekoľko faktorov, ktoré riziko SIDS zvyšujú. Príčina náhleho úmrtia u dojčiat sa hodnotí ako multifaktoriálna, a teda zahŕňa kombinácie viacerých faktorov, ktoré sú spoločné pre veľkú časť prípadov SIDS.

Medzi hlavné faktory patria najmä:

  1. fajčenie matky
  2. užívanie alkoholu alebo drog počas tehotenstva
  3. nižšia pôrodná hmotnosť dieťaťa (predovšetkým u predčasne narodených detí
  4. a dvojčiat)
  5. pohlavie (na SIDS zomierajú viac chlapci ako dievčatá)
  6. genetika

Okrem týchto rizikových faktorov treba dbať tiež na to, aby ste zabránili sťaženiu dýchania bábätka prikrývkou, vankúšom či hračkou v blízkosti tváre dieťaťa. Rizikovým faktorom je aj oslabenie detského organizmu spôsobené horúčkou a choroby dýchacích ciest.

Spiace dieťatko dýcha

Účinnou pomocou je monitor dychu

Zdá sa, že vďaka vede a technologickému vývoju predsa len vieme náhlemu úmrtiu predísť. Nemocnice sú po celom Slovensku vybavené spoľahlivými monitormi dychu bábätiek, ktoré sú jediným spoľahlivým preventívnym opatrením zachraňujúcim životy.

Rodičia si tieto prístroje môžu vypožičať v jednom zo 60 výpožičných miest v nemocniciach a lekárňach po celom Slovensku. Prístroj monitoruje dýchanie dieťaťa a keď príde k jeho zlyhaniu, rodiča na to upozorní zvukovým a svetelným signálom. Odborníci odporúčajú využívať monitor dychu najmä vtedy, ak sa dieťatko narodí predčasne, má zdravotné komplikácie, ktoré môžu ohroziť činnosť srdca a pľúc, matka nepresiahla vek 20 rokov alebo ide o viactorčatá.

Nezabúdajte na prevenciu

Americká pediatrická akadémia uvádza, že u očkovaných detí je výskyt SIDS menší. V súčasnosti je však ešte stále nemožné stopercentne zabrániť syndrómu náhleho úmrtia dojčiat. Napriek tomu je možné urobiť niekoľko krokov, ktoré môžu zvýšiť bezpečnosť vašich detí počas ich spánku:

  1. dieťa ukladajte počas spánku na chrbát (v polohe na boku alebo na brušku je pravdepodobnosť vzniku SIDS vyššia)
  2. odstráňte z okolia spiaceho dieťaťa ťažké prikrývky, vankúše, hračky…
  3. zabezpečte svojmu dieťaťu tvrdší priedušný matrac (do mäkšieho sa môže tvárička dieťaťa príliš vnoriť, odporúča sa tiež „nerecyklovať“ matrac po druhom súrodencovi)
  4. postarajte sa, aby prikrývka neprekročila polovicu hrudníka (eliminujete riziko jej stiahnutia dieťaťom)
  5. dieťa obliekajte do vzdušného oblečenia
  6. čo najdlhšie dojčite! (dojčené deti sú menej častými obeťami SIDS)

Je tiež dôležité, aby minimálne do jedného roka spalo dieťa vo svojej postieľke, ideálne vo vašej blízkosti. Hrozí totiž nebezpečenstvo priľahnutia alebo udusenia ťažkými prikrývkami alebo vankúšmi.