Domov / Blog

Prečo deti zaspávajú v aute?

Prečo deti zaspávajú v aute?

Jazda autom sa často používa ako technika, ako prinútiť deti, aby zaspali. Prečo ale jazda autom podporuje spánok? Prečo deti zaspávajú v aute?

Podľa Joanne Getsy, riaditeľky centra spánku Drexel University, odpoveď spočíva v kombinácii faktorov.

Prečo deti zaspávajú v aute?

Biely šum

Monotónny zvuk tvorený tónmi nepretržitého hučania pneumatík na asfalte a bežiaceho motoru generuje ideálnu frekvenciu, vďaka ktorej sa deti upokoja a ľahko zaspia.

Pohodlie

Ďalším dôvodom, prečo deti na ceste autom zaspia, je to, že autosedačka je pohodlná, teplá a útulná. Vďaka tomu sa cíti chránené a uvoľnené, čo je ideálna situácia, v ktorej si môžu v pokoji zdriemnuť.

Nuda

Sedieť v autosedačke v idúcom aute nie je ako behať po trávniku alebo hrať sa s loptou. Môže to byť veľmi nudné. V týchto podmienkach je dieťa takmer nútené relaxovať, pozorovať krajinu plynúcu za oknom a nechať sa uspávať vibráciami… Táto situácia privádza myseľ aj telo do takmer „omráčeného“ stavu, veľmi podobného tomu, ktorý mávame pred zaspatím.

A čo dospelí?

Ako ukazuje štúdia univerzity RMIT v Sydney, jazda v aute uspáva aj dospelých. Výskumní pracovníci testovali na 15 dobrovoľníckych simulátorov, ktoré napodobňujú zážitok z jazdy na diaľnici. Simulátor bol navyše umiestnený na špeciálnej doske, ktorá vibrovala v rôznych frekvenciách. Experiment ukázal, že tieto vibrácie vyvolávali u dobrovoľníkov únavu a zmeny srdcovej frekvencie, čo im psychicky a fyziologicky sťažovalo vykonávanie mentálnych úloh.

Pozorovaním zmien srdcovej frekvencie dobrovoľníkov vedcov preukázali, že po 15 minútach od začiatku testu začali ľudia vykazovať známky ospalosti. Po 30 minútach bola ospalosť intenzívnejšia a počas jednej hodiny už mali problém zostať v strehu. Veľmi zaujímavé, že? Prečo deti zaspávajú v aute?